লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা 1000 words Best 2023

লাচিত বৰফুকন বিষয়ে ৰচনা 1000 words

প্ৰতিখন ৰাষ্ট্ৰৰ ইতিহাসত সংকটৰ মুহূৰ্ত থাকে। এনে সংকটপূৰ্ণ সময়ত, দেশক সক্ষম নেতাৰ প্ৰয়োজন।

সপ্তদশ শতিকাৰ ষষ্ঠ দশকত অসমো একে ধৰণৰ পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হৈছিল। মীৰ জুমলাই আক্ৰমণ কৰিছিল, আদিম আভিজাত্যৰ মাজত বিভাজনৰ সুযোগ লৈ। 

মোঘল সম্ৰাট ঔৰঙ্গজেবৰ হৈ অসমত বিশেষ বিৰোধিতা নাই। ফলস্বৰূপে, গৌৰৱময় চৌধুৰী ৰাজ্য বিদেশী শাসকসকলৰ অধীনত পৰিছিল।

মীৰ জুমলাই গাৰগাঁওৰ আহোয়াম ৰাজধানী এৰিছিল, কিন্তু তেওঁৰ লেফটেনেণ্টসকলে গুৱাহাটীকে ধৰি অসমৰ তলৰ অংশত শাসন অব্যাহত ৰাখিছিল। 

ৰাষ্ট্ৰীয় লাজৰ এই সময়ছোৱাত তিনিজন মহান ব্যক্তিত্ব, অৰ্থাৎ মহান ৰজা চক্ৰদ্বাজ সিংগা, মহান সেনাপতি আৰু মহান প্ৰধানমন্ত্ৰী আটন বুৰহাগোহায়েন। চক্ৰদ্বাজৰ অনুপ্ৰেৰণাদায়ক সংকল্প, লাচিতৰ অতুলনীয় সাহসিকতা আৰু এটনৰ অনন্য জ্ঞান আছিল সেই শক্তিযি দ্ৰুততাৰে এখন স্বাধীন দেশ হিচাপে অসমৰ গৌৰৱ পুনৰুদ্ধাৰ কৰিছিল।

লাচিত বৰফুকনৰ শৈশৱ:

লাচিত বৰফুকনৰ শৈশৱৰ বিষয়ে খুব কম জনা যায়। তেওঁ মোমাইতামুলি বৰবৰাৰ পুত্ৰ আছিল আৰু আটাইতকৈ পুৰণি চৌধুৰী গোত্ৰৰ অন্যতম লুখুৰাখুৰুন গোত্ৰৰ পৰা আহিছিল।

মোমাইতামুলি বৰবিয়া এজন ঘৰুৱা সেৱক হিচাপে নম্ৰ আৰম্ভণিৰ পৰা সেনা সেনাপতিলৈ উঠি ছিল, ৰাজকীয় মন্ত্ৰীসভাৰ আটাইতকৈ বিশ্বাসী আৰু অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ সদস্য হৈ পৰিছিল। 

ইমান শক্তিশালী মহৎ ব্যক্তিৰ পুত্ৰ হিচাপে, লাচিতৰ ভাল লালন-পালন হৈছিল আৰু তেওঁ সমৰ কলাৰ বিষয়ে ভালদৰে দক্ষ আছিল। তেওঁ এজন যুৱক হিচাপে গাৰ্গাওঁ আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে মীৰ জুইনলাৰ বাহিনীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিছিল বুলি কোৱা হয়। 

লাচিতে আগতে সেনাৰ মুৰব্বী হিচাপে নিযুক্ত হোৱাৰ আগতে ৰাজকীয় আস্তাবল আৰু ৰাজকীয় পালকুইনৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

লাচিতক সেনাপ্ৰধান হিচাপে নিযুক্তি দিয়াৰ বিষয়ে এটা আকৰ্ষণীয় কাহিনী আছে। ৰজা চক্ৰদ্বাজ সিঙে ইতিমধ্যে লাচিতৰ সামৰ্থ্যচিনাক্ত কৰিছিল আৰু তেওঁক সেনাধ্যক্ষ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

নিজৰ সন্মানৰ অনুভূতিপৰীক্ষা কৰিবলৈ চক্ৰদ্বাজে এজন সেৱকক ৰাজসভাত লাচিতৰ পাগুৰি আঁতৰাই দিছিল।

লাচিতে ক্ৰোধত সেৱকজনক প্ৰায় হত্যা কৰিছিল, আৰু সন্মান হেৰুওৱাৰ বাবে উপযুক্ত স্তৰৰ ক্ষোভ প্ৰদৰ্শন কৰি, লাচিতে পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছিল। লাচিতে তেওঁৰ কৰ্তব্যবোধ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল, যিটো তেওঁ তেওঁৰ দেউতাকৰ পৰা উত্তৰাধিকাৰী হিচাপে পাইছিল, তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক কেৰিয়াৰৰ পৰা।

গুৱাহাটীৰ পুনৰুদ্ধাৰ:

লাচিতে, নতুন সেনাধ্যক্ষ হিচাপে, এক শক্তিশালী সৈন্য প্ৰতিপালন আৰু প্ৰশিক্ষণৰ কামত নিজকে সম্পূৰ্ণৰূপে সমৰ্পিত কৰিছিল।

কামটো ৰেকৰ্ড সময়ত সম্পূৰ্ণ হৈছিল। নতুন সেনাপতিজনে চয়দ ফিৰোজ খানৰ বিদেশী বাহিনীক নিম্ন অসমৰ পৰা বাহিৰ লৈ যোৱাত কোনো সময় নষ্ট নকৰিলে। ফিৰোজ খান আৰু আন বহুতক আটক কৰা হৈছিল, আৰু গুৱাহাটীক মুক্ত কৰা হৈছিল। এইটো ১৬৬৭ চনৰ কথা।

শৰাইঘাট যুদ্ধ:

কিন্তু দিল্লীৰ শক্তিশালী মোঘল সম্ৰাট ঔৰঙ্গজেব এজন দুৰ্ধৰ্ষ শত্ৰু আছিল। ১৬৬৩ চনৰ ৬ জানুৱাৰীত তেওঁ বিখ্যাত ৰাজপুত সেনাপতি ৰাম সিংগাক অসমৰ বিৰুদ্ধে অভিযানৰ নেতৃত্ব দিবলৈ নিযুক্ত কৰে আৰু ৰাম সিংগ ১৬৬৯ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীমাহত এক বৃহৎ শক্তিৰে অসমৰ সীমাত উপস্থিত হয়, য’ত তুৰ্কী ঘোঁৰাত ১৮,০০০ অশ্বারোহী সৈন্য আৰু আনকি হাউণ্ডৰ এটা শক্তিশালী দলও অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। 

লাচিত বৰফুকনে প্ৰত্যাহ্বানটোৰ বাবে সকলো প্ৰস্তুতি ব্যক্তিগতভাৱে তদাৰক কৰি দিন-ৰাতি অক্লান্ত পৰিশ্ৰম কৰিছিল।

তেওঁ এজন কঠোৰ টাস্কমাষ্টাৰ আছিল যিয়ে কৰ্তব্যৰ প্ৰতি অৱহেলা কৰাৰ বাবে খুৰাকৰ মুৰ টো কাটি পেলাইছিল বুলি কোৱা হয়, “মোৰ খুৰা মোৰ দেশতকৈ ডাঙৰ নহয়।”

প্ৰতিৰোধৰ মুখ্য বিন্দু হিচাপে গুৱাহাটীক বাছনি কৰা হৈছিল, আৰু কৌশলগত স্থানত প্ৰাচীৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

১৬৬৯ আৰু ১৬৭০ চনত প্ৰায় দুবছৰ স্থল আৰু সাগৰত যুঁজ দিয়াস্বত্বেও ৰাম সিঙে শক্তিশালী আদিম প্ৰতিৰক্ষাৰ মাজেৰে পাৰ হ’বলৈ অসমৰ্থ হৈছিল। আনহাতে, আলাবোইত বড়োসকলে এক ডাঙৰ বিফলতাৰ সন্মুখীন হৈছিল, য’ত ৰাম সিঙৰ বাহিনীয়ে এটা বড়ো ৰেজিমেণ্টত আক্ৰমণ কৰিছিল আৰু এদিনতে তেওঁলোকৰ ১০,০০০ জনক হত্যা কৰিছিল।

অৱশ্যে ১৬৭১ চনৰ আৰম্ভণিতে ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ পাৰত থকা শৰাইঘাটত এই নিৰ্ণায়ক যুদ্ধ সংঘটিত হৈছিল। ৰাম সিঙে সেই সময়ত লাচিত বৰফুকন অসুস্থ হোৱাৰ সুযোগ ল’ব বিচাৰিছিল।

ৰাম সিঙে চৌধুৰীৰ নৌ-প্ৰতিৰক্ষা ভংগ কৰাৰ পথত আছিল। তেওঁৰ তীব্ৰ জ্বৰ স্বত্বেও, লাচিতক তেওঁৰ যুদ্ধজাহাজলৈ লৈ যোৱা হৈছিল আৰু তেওঁৰ সৈনিকসকলৰ মাজত এনে সাহসক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল যে ৰাম সিঙাৰ বাহিনীক নিমিষতে পথপ্ৰদৰ্শন কৰা হৈছিল। ১৬৭১ চনৰ ৫ এপ্ৰিলত ৰাম সিঙৰ পৰাজয় স্বীকাৰ কৰি অসম ত্যাগ কৰাৰ বাহিৰে কোনো উপায় নাছিল। লাচিত সোনকালেই মৃত্যুবৰণ কৰিছিল, সম্ভৱতঃ শাৰীৰিক আৰু মানসিক অৱসাদৰ ফলত।

উপসংহাৰ:

লাচিত তেওঁৰ গভীৰ দেশপ্ৰেম, সাহসিকতা, কৰ্তব্যনিষ্ঠা আৰু দৃঢ় নেতৃত্বৰ বাবে অসম ইতিহাসৰ এজন অতুলনীয় নায়ক।

তেওঁৰ মহাৰাষ্ট্ৰৰ সমসাময়িক শিৱাজীৰ দৰে লাচিতেশক্তিশালী মোঘুল সেনাৰ বিৰোধিতাৰ সন্মুখীন হৈ নিজৰ দেশ আৰু জনসাধাৰণৰ স্বাধীনতা পুনৰুদ্ধাৰ আৰু বজাই ৰখাত সফল হৈছিল।

লাচিত বৰফুকন অসম দেশপ্ৰেমৰ প্ৰতীক হৈ পৰাটো কোনো আচৰিত কথা নহয়। মই আশা কৰোঁ এই প্ৰবন্ধটো ইংৰাজীত লাচিত বৰফুকনৰ ওপৰত এটা চমু কিন্তু ভাল প্ৰবন্ধ বিচাৰি থকা সকলৰ বাবে উপযোগী আছিল।

লাচিত বৰফুখোনৰ ওপৰত এই প্ৰবন্ধটোক প্ৰতিটো উপ-বিষয়ৰ পৰা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়বোৰ বাদ দি 200, 300 আৰু 500 শব্দৰ প্ৰবন্ধত বিভক্ত কৰিব পাৰি।

Leave a Comment