a letter to god summary in assamese

Rate this post

ঈশ্বৰলৈ এখন পত্ৰ হৈছে জি.এল. ফুৱেণ্টেছৰ দ্বাৰা লিখা এটা কাহিনী য’ত ঈশ্বৰত লেঞ্চো নামৰ এজন দৰিদ্ৰ আৰু অপৰিশীলিত কৃষকৰ বিশ্বাস দেখুওৱা হৈছে। লেঞ্চো এজন দৰিদ্ৰ কৃষক আছিল যিয়ে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছিল। তেওঁ এটা বাম্পাৰ শস্যৰ আশা কৰি আছিল। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ তেওঁৰ বাবে, এটা শিলাবৃষ্টি অপ্ৰত্যাশিতভাৱে আক্ৰমণ হৈছিল আৰু তেওঁৰ সকলো শস্য আৰু উৎপাদন সম্পূৰ্ণৰূপে ধ্বংস কৰিছিল। এইটোৱে তেওঁৰ হৃদয় ভাঙি পেলাইছে। 

a letter to god summary in assamese

কিন্তু তেওঁ ঈশ্বৰৰ ওপৰত গভীৰ বিশ্বাস ৰাখিছিল। তেওঁ এজন সুশিক্ষিত ব্যক্তি আছিল যি পঢ়িব আৰু লিখিব পাৰিছিল। তেওঁক আশ্বাস দিয়া হৈছিল যে ঈশ্বৰে ঈশ্বৰৰ ওপৰত বিশ্বাস ৰখাৰ বাবে তেওঁক নিঃসন্দেহে সহায় কৰিব। ইয়াৰ ফলস্বৰূপে, তেওঁ ঈশ্বৰলৈ এখন পত্ৰ লিখিবলৈ সংকল্প লৈছিল আৰু তেওঁলৈ তেওঁৰ আৰ্থিক সমস্যাবোৰ সম্বোধন কৰিছিল।

পত্ৰখনত তেওঁ ঈশ্বৰক এশ পেচো প্ৰদান কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল যাতে তেওঁ নিজৰ শস্য পুনৰ চপোৱা আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালক অনাহাৰৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে। তেওঁ লগে লগে এখন চিঠি ৰচনা কৰিলে আৰু খৰখেদাকৈ ডাকঘৰলৈ গ’ল। তেওঁ চিঠিখনত মোহৰ মাৰি লেখাটো মেইলবক্সত ভৰাই দিলে।

যেতিয়া পোষ্টমেনজনে পোষ্টবক্সৰ পৰা চিঠিখন টানি পঢ়িলে, তেওঁ হাঁহি উঠিল। তেওঁ পোষ্টমাষ্টাৰৰ ওচৰলৈ ঢাপলি মেলিছিল আৰু তেওঁক অদ্ভুত চিঠিখন দেখুৱাইছিল। পোষ্টমাষ্টাৰে চিঠিখন পঢ়িছিল কিন্তু যেতিয়া তেওঁ অনুভৱ কৰিছিল যে এইটো ঈশ্বৰক সম্বোধন কৰা হৈছিল তেতিয়া হাঁহি উঠিছিল। কিন্তু তেওঁ কৃষকজনৰ বিশ্বাসৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল, যিটো ঈশ্বৰলৈ লিখা পত্ৰখনত প্ৰকাশ কৰা হৈছিল।

তেওঁ দৰিদ্ৰ কৃষকজনৰ ঈশ্বৰৰ ওপৰত থকা অটল বিশ্বাসক প্ৰশংসা কৰিছিল আৰু তেওঁক সহায় কৰাৰ সংকল্প লৈছিল। ইয়াৰ ঠিক পিছতে, তেওঁ ডাকঘৰৰ কৰ্মচাৰীসকলক দান হিচাপে কিছু ধন আগবঢ়াবলৈ আহ্বান জনাইছিল আৰু লগতে তেওঁৰ উপাৰ্জনৰ এটা অংশ দিছিল যাতে ঈশ্বৰৰ ওপৰত লেঞ্চোৰ বিশ্বাস কঁপি নাযায়। কিন্তু সংগ্ৰহ কৰা ধন লেঞ্চোৱে ঈশ্বৰৰ পৰা বিচৰা ধনতকৈ অলপ কম আছিল। তাৰ পিছত, মেইলমেনজনে সংগ্ৰহ কৰা সকলো ধন এটা খামত ৰাখি দৰিদ্ৰ কৃষকজনক সম্বোধন কৰিলে।

পৰৱৰ্তী দেওবাৰে, লেঞ্চো ডাকঘৰলৈ গৈ তেওঁৰ বাবে কোনো মেইল আছে নেকি চাবলৈ গৈছিল। চিঠিখন পোষ্টমাষ্টাৰে লাহেকৈ তেওঁক উপস্থাপন কৰিছিল। লেঞ্চো মেইলৰ ভিতৰত টকা থকা এখন চিঠি আৱিষ্কাৰ কৰি আচৰিত হোৱা নাছিল।

তেওঁ টকাগণনা কৰিবলৈ আগ্ৰহেৰে খামটো খুলিছিল কিন্তু যেতিয়া তেওঁ আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যে ইয়াত মাত্ৰ সত্তৰ পেচো আছে তেতিয়া খং উঠিছিল। তেওঁ নিশ্চিত আছিল যে ঈশ্বৰে কেতিয়াও এনে ভুল কৰিব নোৱাৰিলেহেঁতেন। তেওঁ লগে লগে কাগজ আৰু কালিৰ অনুৰোধ কৰিবলৈ খিৰিকীৰ ওচৰলৈ গৈছিল, তাৰ পিছত ঈশ্বৰলৈ আন এখন চিঠি লিখি লেটাৰবক্সত ৰাখিছিল।

যেতিয়া লেঞ্চো গুচি গ’ল, পোষ্টমাষ্টাৰে লগে লগে খুলি তেওঁৰ চিঠিখন পঢ়িলে। ইয়াত, লেঞ্চোৱে ঈশ্বৰৰ ওচৰত অভিযোগ কৰিছিল যে তেওঁ প্ৰথমতে এশ পেচো অনুৰোধ কৰিছিল কিন্তু মাত্ৰ সত্তৰ পেচো বিচাৰি হতাশ হৈছিল। তদুপৰি, তেওঁ ডাকঘৰৰ কৰ্মচাৰীসকলক শাস্তি দিছিল, বিশ্বাস কৰিছিল যে তেওঁলোকে তেওঁৰ পেকেজৰ পৰা বাকী ত্ৰিশ পেচো লৈছিল।

তেওঁ ঈশ্বৰক বাকী টকা পঠিয়াবলৈ কৈছিল কিয়নো তেওঁ কঠোৰ প্ৰয়োজন আছিল। অৱশ্যে তেওঁ ঈশ্বৰক মেইলযোগে টকা প্ৰেৰণ নকৰিবলৈ কৈছিল কিয়নো লেঞ্চোৱে সন্দেহ কৰিছিল যে ডাকঘৰৰ কৰ্মচাৰীসকল ডকাইতৰ এটা দল যি হয়তো খামটোৰ পৰা বাকী থকা টকা চুৰি কৰিছিল।

Leave a Comment

সমাজ সংগঠনত ছাত্ৰৰ ভূমিকা ৰচনা – 2023 শফালী বাৰ্মা জীৱনী | Shafali Verma Indian Women Cricketer মিতালী ৰাজ জীৱনী | Mithali Raj Biography Women Cricketer ভাৰতীয় ডাকঘৰ নিয়োগ 2023 | 40889 খালী পদৰ বাবে আবেদন কৰক বাল্য বিবাহঃ অসমত গণ গ্ৰেপ্তাৰ, ১৮০০ ৰো অধিক গ্ৰেপ্তাৰ প্ৰবীণ গায়িকা বাণী জয়ৰামৰ মৃত্যু হয়, পদ্মভূষণ বঁটা পোৱাৰ কেইদিনমান পিছত साउथ के सुपरस्टार Thalapathy 67 का बताया Tittle फ्लिम का Vadh | नए फ्लिम “वध” कब Release हो रहा हे UPSC 2023 Notification | ইউপিএছচি অসামৰিক সেৱা পৰীক্ষা 2023 Thunivu OTT release date ভাৰিচু আৰু থুনিভু অ’টিটি ত মুক্তি Padma Awards 2023 পদ্ম বঁটা বিজয়ীসকলৰ সম্পূৰ্ণ তালিকা (GK) Indian Railways १७८५ वैकेंसी का इंतजार कर रहे युवाओं के लिए बड़ा मौका है। himanta biswa sarma marriage | Assam Chief Minister Essay on Discipline | Story dharitri assam land records online ভূমিৰেকৰ্ড কেনেদৰে পৰীক্ষা কৰিব? CA Foundation result | চিএ ফাউণ্ডেচন ফলাফল মুকলি কৰা হৈছে Bihu Essay in Assamese [বিহু ৰচনা]