a tiger in the zoo summary in assamese

Rate this post

চিৰিয়াখানাত বাঘৰ দুৰ্দশা এই কবিতাটোত দেখুওৱা হৈছে। ইয়াত বাঘটোক এটা পিঞ্জৰাত ভয়ংকৰ অৱস্থাত দেখুওৱা হৈছে। চিৰিয়াখানাৰ বাঘটোৱে ইয়াৰ পিঞ্জৰাৰ দ্বাৰা অনুমোদিত সীমিত স্থানত খোজ কাঢ়ে। তেওঁ কেইটামান পদক্ষেপ ল’ব পাৰে। 

a tiger in the zoo summary in assamese

তেওঁৰ শৰীৰটো পটিযুক্ত, আৰু সেইবোৰ দৃশ্যমান। তেওঁৰ হাতৰ ভৰিবোৰ মখমলীয়া ৰেচমী। ওৰ ভেলভেট প্যাডেহাল প্যাডে হাঁটতে থাকতে, কোনো শব্দ নকৰে । সাধাৰণতে, বাঘটো নীৰৱ কিন্তু খং কৰে।

কবিয়ে পৰামৰ্শ দিছে যে বাঘটোক পিঞ্জৰাত ৰাখিব নালাগে কিয়নো ই ইয়াৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থান নহয়। ফলস্বৰূপে, পিঞ্জৰাবদ্ধ বাঘটো মানুহৰ উৎপীড়নৰ ভুক্তভোগী। বাঘক সাধাৰণতে জোপোহাৰ তলত বা পানীৰ পুখুৰীৰ ওচৰৰ দীঘল ঘাঁহত বহি থকা দেখা যায়। ফলস্বৰূপে, বাঘটোৱে নিজৰ চিকাৰ, যেনে হৰিণ, পানী খাবলৈ ওচৰ চাপি বজাই ৰাখিব পাৰে আৰু ফলস্বৰূপে, ঘাঁহৰ মাজেৰে লাহেকৈ কাটি বধ কৰিব পাৰে। 

কবিয়ে সকলো মানৱজাতিৰ আগত প্ৰকাশ কৰিব বিচাৰে যে বাঘটো বনৰীয়া, পিঞ্জৰাত নহয়।
কবিজনে এইটোও পৰামৰ্শ দিছিল যে – বাঘটো জংঘলৰ কাষত গাওঁখনৰ ওচৰত বহে। ই ইয়াৰ ৰেজৰ-তীক্ষ্ণ বিষদাঁতবোৰ জ্বলাই, নখবোৰ বেৰ কৰি আৰু খঙত হাহাকাৰ কৰি পাৰ হৈ যোৱা সকলক ভয় খুৱাব পাৰে।

এটা কংক্ৰিট কোষত বাঘৰ দুৰ্ভাগ্যজনক দুৰ্দশাৰ বাবে, কবিজনে গভীৰ দয়া অনুভৱ কৰে। কংক্ৰিট চেলৰ মজবুত দণ্ডৰ বাবে টাইগাৰ পলাই যাব নোৱাৰে। ফলস্বৰূপে, বাঘৰ শক্তি কাৰাগাৰৰ পিছফালে সংযত হৈ থাকে। এই সকলোবোৰ পৰিস্থিতিয়ে বাঘটোক অতিথিসকলৰ প্ৰতি আগ্ৰহ হেৰুৱাই পেলায়। আৰু তেওঁ পিঞ্জৰাৰ সীমিত স্থানত বিচাৰি ফুৰিছে।

Assamese Summary :

Leave a Comment

সমাজ সংগঠনত ছাত্ৰৰ ভূমিকা ৰচনা – 2023 শফালী বাৰ্মা জীৱনী | Shafali Verma Indian Women Cricketer মিতালী ৰাজ জীৱনী | Mithali Raj Biography Women Cricketer ভাৰতীয় ডাকঘৰ নিয়োগ 2023 | 40889 খালী পদৰ বাবে আবেদন কৰক বাল্য বিবাহঃ অসমত গণ গ্ৰেপ্তাৰ, ১৮০০ ৰো অধিক গ্ৰেপ্তাৰ প্ৰবীণ গায়িকা বাণী জয়ৰামৰ মৃত্যু হয়, পদ্মভূষণ বঁটা পোৱাৰ কেইদিনমান পিছত साउथ के सुपरस्टार Thalapathy 67 का बताया Tittle फ्लिम का Vadh | नए फ्लिम “वध” कब Release हो रहा हे UPSC 2023 Notification | ইউপিএছচি অসামৰিক সেৱা পৰীক্ষা 2023 Thunivu OTT release date ভাৰিচু আৰু থুনিভু অ’টিটি ত মুক্তি Padma Awards 2023 পদ্ম বঁটা বিজয়ীসকলৰ সম্পূৰ্ণ তালিকা (GK) Indian Railways १७८५ वैकेंसी का इंतजार कर रहे युवाओं के लिए बड़ा मौका है। himanta biswa sarma marriage | Assam Chief Minister Essay on Discipline | Story dharitri assam land records online ভূমিৰেকৰ্ড কেনেদৰে পৰীক্ষা কৰিব? CA Foundation result | চিএ ফাউণ্ডেচন ফলাফল মুকলি কৰা হৈছে Bihu Essay in Assamese [বিহু ৰচনা]